כנס בנושא קוד פתוח ותוכנה חופשית במגזר הבטחון

ביום חמישי ה-3 בפברואר ערכה עמותת "המקור" כנס בנושא קוד פתוח ותוכנה חופשית במגזר הבטחון, בהשראת כנס Mil-OSS המתקיים בארה"ב. הכנס מתקיים במתכונת לא מסחרית ומטרתו להציג מגוון שימושים בפתרונות קוד פתוח ותוכנה חופשית הרלוונטים למגזר הבטחון כדי להרחיב את השימוש בפתרונות אלה.

במהלך הכנס נסקרו, בין השאר, תוכנות GIS וכלים להצגת מידע על בסיס גיאוגרפי, תוכנות לעיבודים מתמטיים, תוכנות לחישובי בעיות זרימה, כלי ויזואלזציה למידע גרפי מורכב וכלים לעיבוד גרפיקה בתלת מימד לצרכי תכנון וסימולציה. בנוסף, נסקרו נושאי אבטחה הקשורים לקוד פתוח ורישיונות של תוכנה חופשית.

בכנס השתתפו כ-200 איש ממגוון גופים המשתייכים למגזר הבטחון. בפני המשתתפים הוצגו הדרכים הרבות בהן קוד פתוח ותוכנה חופשית יכולים להביא תועלת למגזר הבטחון כדוגמת איכות התוכנה, הורדת עלויות, התגברות על בעיות רישוי מסחרי ויכולת להשתתף בפיתוח התוכנה או לשפר אותה לפי צרכי הארגון.

עמותת המקור קוראת למקבלי ההחלטות במדינת ישראל לנקוט בצעדים שיאפשרו להרחיב את השימוש בקוד פתוח במערכת הביטחון, בדומה להחלטות שהתקבלו במערכת הביטחון האמריקאית ע"י ה-Department of Defense. צעדים אלה יאפשרו למגזר הביטחון לחסוך בעלויות בפיתוח של תוכנות שונות למטרות דומות, לקצר את זמני הפיתוח של תוכנות חדשות, להוריד עלויות של פיתוח תוכנה ואף לשפר את העצמאות הטכנולוגית של מדינת ישראל.

עמותת המקור הינה עמותה רשומה מספר 58-040-213-9, אשר מטרתה היא קידום התוכנה החופשית והקוד הפתוח בישראל. העמותה משמשת כגוף רשמי עבור קהילת התוכנה החופשית בישראל. בין השאר, העמותה פועלת להרחבת השימוש של תוכנה חופשית במסגרת גופי הממשל בישראל. בנוסף, העמותה פועלת כדי להרחיב את השימוש בקוד פתוח עבור המגזר השלישי. חברי העמותה הם אנשי תוכנה חופשית אשר תורמים מזמנם הפנוי לפרוייקטי קוד פתוח ותוכנה חופשית. כל פעילות העמותה נעשית באופן התנדבותי.